ПОРЯДОК ДІЙ, ЯКЩО ВАС ЗУПИНЯЮТЬ ПОЛІЦЕЙСЬКІ
1.Паркуємося правильно, відповідно до ПДР України.Водій повинен на вимогу поліцейського зупинити транспортний засіб з дотриманням вимог ПДД, як це зазначено у п. 2.4 ПДД, тобто із дотриманням вимог глави 15 ПДД, а саме:
15.1 Зупинка і стоянка транспортних засобів на дорозі повинні здійснюватись у спеціально відведених місцях чи на узбіччі.
15.2 За відсутності спеціально відведених місць чи узбіччя або коли зупинка, чи стоянка там неможливі, вони дозволяються біля правого краю проїзної частини (якомога правіше, щоб не перешкоджати іншим учасникам дорожнього руху).
Також слід пам’ятати, у яких місцях зупинку заборонено, це зазначено у п. 15.9 ПДД, тобто. ви повинні зупинити у місці, де це дозволено вимогами ПДД з урахуванням вимог дорожніх знаків та дорожньої розмітки.
Місце зупинки є важливим, оскільки у разі, якщо буде встановлено, що ви не маєте права далі керувати транспортним засобом у зв’язку з відповідними порушеннями (керування несправним автомобілем, необхідність пройти огляд на предмет перебування у стані сп’яніння тощо), то ваш автомобіль можуть евакуювати на штраф. майданчик.
Евакуація автомобіля можлива лише у порядку ст. 265-2 КУпАП, – тобто евакуація «дозволяється виключно у разі, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху», тобто, при зупинці потрібно зупинятися відповідно до правил ПДД, наскільки можна за межами проїжджої частини, ніж заважати дорожньому руху, що виключає евакуацію у принципі.
- Повинна бути причина зупинки
1) якщо водій порушив правила дорожнього руху;
2) якщо є явні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія чи пасажирів транспортного засобу до скоєння ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям скоєння дорожньо-транспортної пригоди, кримінальної чи адміністративного правопорушення;
4) якщо транспортний засіб перебуває у розшуку;
5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів щодо обставин скоєння ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є чи могли бути;
6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріали дорожньо-транспортних пригод;
7) якщо уповноважений орган державної влади ухвалив рішення про обмеження чи заборону руху;
8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі утворює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
9) порушення порядку визначення та використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
10) якщо зупинка автомобіля, зареєстрованого в іншій країні (євробляха), здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння іншим особам, які не ввозили цей автомобіль на територію України, або є інформація про прострочення термінів ввезення такого автомобіля в режимі «транзит» або тимчасове ввезення на митну територію України.
У будь-якому випадку співробітник поліції зобов’язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з урахуванням вимог цієї статті.
- Аналізуємо причину зупинки
б) якщо цього немає, необхідно заявити, що складання протоколу (винесення постанови) у разі суперечитиме вимогам ст.ст. 254, 256, 283 КУпАП, а також вимог Конституції України.
Водій повинен заявити, що телефонуватиме «гарячою лінією» і повідомлятиме про протиправні дії, викликатиме за тел. «102» новий екіпаж поліції, а також заявляти про органи прокуратури про незаконні дії співробітників поліції.
в) водій може заявити також клопотання у порядку ст. 268 КУпАП про перенесення розгляду справи у зв’язку з необхідністю надати докази своєї невинності – свідчення свідків, фото- відеофіксації, а також для звернення за допомогою до адвоката, з яким у нього вже укладено договір на надання правової допомоги.
ВАЖЛИВО! Водій має право НЕ підписувати будь-які документи та не давати жодних свідчень щодо себе без присутності адвоката, у цьому випадку розгляд справи має відкласти до моменту консультації водія з адвокатом.
г) якщо співробітник поліції складає стосовно вас протокол або збирається винести постанову, то необхідно вжити заходів для фіксації доказів вашої невинності в інкримінованому вам правопорушенні:
→ якщо у вас є відеореєстратор або відомі свідки події, необхідно вказати про це в протоколі та своїх поясненнях, вказавши їх анкетні дані та телефон;
→ пошук відеокамер у місці, де на думку поліцейських вами було скоєно правопорушення, витребування відео та надання його поліцейським;
→ вжити заходів щодо відеофіксації дій поліцейський на відеореєстратор чи мобільний телефон, залучити свідків, у разі, якщо поліцейськими буде порушено процедуру складання протоколу або винесення ухвали, то ви це відео зможете використовувати в суді, а також можна буде допитати свідків з цього приводу;
→ зробити фотокопію наскільки можна всіх документів, складених поліцейськими (схема, пояснення тощо.);
ВАЖЛИВО! Відповідно до п. 1.10 ПДД – зупинка автомобіля – це припинення руху транспортного засобу до 5 хвилин, або більше, для виконання вимог ПДД – сигнали світлофора, регулювальника, вивантаження – завантаження пасажирів).
Якщо минуло більше часу, то поліцейський повинен обґрунтувати свої дії – або почати складати протокол (постанову), за наявності до того законних підстав, або подати протокол затримання особи або протокол затримання автомобіля, що навряд чи вони представлять (це може бути у разі наявності ознак серйозних адміністративних правопорушень або при кримінальних правопорушеннях – машина у викраденні, перебиті номери тощо).
Якщо таких документів немає, поліцейські не складають жодних протоколів, і нічим не обґрунтують тривалішу зупинку автомобіля, то водій має право їхати далі.
- Пред’явлення документів для перевірки
Пред’явити документи — не означає передати, ви не зобов’язані передавати їх співробітнику поліції, ви можете показати їх йому в своїх руках, щоб він мав можливість їх прочитати.
ВАЖЛИВО! Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський при зверненні до будь-кого зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вимогу своє службове посвідчення, надавши можливість ознайомитись із викладеною в ньому інформацією.
Ви можете зафіксувати цю інформацію, переписавши наявні дані з посвідчення, щоб у подальшому користуватися цим.
Якщо у вас виникли сумніви щодо законності та обґрунтованості дій поліцейського, ви можете послатися на ст. 59 Конституції України – «Кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безкоштовно.